Az Európai Unió kereskedelmi kapcsolatokról szóló, mezőgazdaságot is érintő megállapodásra jutott Ukrajnával
2025. július 2., 09:25
Az Európai Unió és Ukrajna elvi megállapodásra jutott a köztük érvényben lévő társulási megállapodás kereskedelemliberalizációs rendelkezéseinek felülvizsgálatáról az Európai Bizottság tájékoztatása szerint.
A bizottság közleménye szerint megállapodás hosszú távú, kiszámítható és kölcsönös keretet hoz létre Ukrajna uniós csatlakozási folyamatának összefüggésében. Ukrajna kötelezettséget vállalt arra, hogy 2028-ig fokozatosan összehangolja mezőgazdasági termelési szabványait az EU szabványaival, uniós csatlakozási céljaival összhangban.
A korszerűsített megállapodás egyenlő versenyfeltételeket teremthet a felek között, ugyanis a piacra jutás feltétele, hogy Ukrajna fokozatosan igazodjon egyebek mellett az állatjóléti, a növényvédő szerek használatával kapcsolatos és az állatgyógyászati készítményekre vonatkozó szabályokhoz - emelték ki.
A megállapodás védzáradékot vezet be, amelynek keretében mindkét félnek lehetősége lesz arra, hogy olyan védintézkedési mechanizmust aktiváljon, amely lehetővé teszi megfelelő intézkedések elfogadását olyan helyzetekben, amikor a behozatal bármelyik fél számára kedvezőtlen hatásokat okozhat.
A felülvizsgált megállapodás bővíti az agrár-élelmiszeripari termékek kereskedelmi lehetőségeit is, "egyensúlyt teremtve Ukrajna EU-val folytatott kereskedelmének támogatása és bizonyos uniós mezőgazdasági ágazatok és érdekelt felek érzékenységének teljes körű figyelembevétele között".
Az egyes termékek piacra jutása a megállapodás alapján változó lesz: a legérzékenyebb termékek, például a cukor, a baromfi, a tojás, a búza, a kukorica és a méz esetében az eredeti szabadkereskedelmi egyezményhez képest csak szerény mértékű behozatali növekedés lehetséges, míg bizonyos, úgynevezett nem érzékeny termékek esetében a felek teljes kereskedni liberalizációban állapodtak meg.
Ukrajna például növelni fogja a sertéshús, a baromfi és a cukor exportjára vonatkozó kvótákat, és csökkenti vagy eltörli a vámokat más termékek esetében. Ez növelni fogja az európai gazdálkodók exportlehetőségeit, különösen az Ukrajnával szomszédos tagállamokban.
Az Európai Bizottság szerint a megállapodás kiegyensúlyozott, méltányos és realisztikus. A nehéz geopolitikai körülmények között a lehető legjobb eredményt képviseli, ugyanis orvosolja a tagállamok, a gazdálkodók és az élelmiszer-termelők által hangoztatott aggodalmakat.
A megállapodás hatálybalépéséhez az Európai Unió Tanácsának jóváhagyása szükséges. Amíg ez meg nem történik, a meglévő kereskedelmi megállapodások június 5-i lejárta után átmeneti intézkedések biztosítják, hogy a kereskedelmi forgalom zavartalanul folytatódjon az EU és Ukrajna között.